Bezpłatna wiedza prawna

Wady i zalety spółek jako różnych form prowadzenia działalności gospodarczej

Tym wpisem chcę rozpocząć serię wpisów, które mają odpowiedzieć na bardzo często poruszany temat wad i zalet poszczególnych rodzajów spółek – spółki cywilnej, spółek osobowych i kapitałowych.

Jaką spółkę wybrać do prowadzonej działalności gospodarczej?

Na początek najważniejsza rzecz – nie ma jednego, optymalnego dla wszystkich przedsiębiorców rozwiązania jeśli chodzi o wybór danego rodzaju spółki. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, tj. że istnieje jakieś gotowe, najlepsze rozwiązanie – prawdopodobnie ma niewielkie doświadczenie i proponuje tylko to, co jest dla niego sprawdzone. Doradzaliśmy już setkom spółek i wiemy, że każdy przedsiębiorca poszukuje czegoś innego i co innego wychodzi naprzeciw jego interesom.

Tworzenie podmiotu gospodarczego

Poniżej podaję moją propozycję pytań, czy też kwestii, które dyskutujemy z klientem, rozpoznając jego potrzeby i interesy przy tworzeniu nowego podmiotu gospodarczego:

  1. Jaki kapitał posiadasz na początku swojej działalności (ile i co możesz „wnieść” do spółki)?
  2. Kto będzie Twoim wspólnikiem i w jakiej roli? W jaki sposób ma dojść do zmiany wspólnika w Twojej spółce (za Twoją zgodą, bez Twojej zgody)? W jaki sposób spółka ma powiększać grono wspólników? W jaki sposób wspólnik może zostać usunięty ze spółki i czy w ogóle ma to być możliwe?
  3. Jaki jest Twój obecny i planowany status jako ubezpieczonego społecznie (mówiąc prościej: jaki płacisz i jaki będziesz płacić ZUS)?
  4. Jaki płacisz obecnie podatek dochodowy i jaki podatek dochodowy będzie płacić Twoja spółka? Jak wygląda to w przypadku podatku VAT?
  5. Czy Twoja działalność generuje duże ryzyko niewypłacalności? Czy w związku z tym Twoim zamiarem jest ograniczenie odpowiedzialności prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki?
  6. Jaka jest Twoja sytuacja jeśli chodzi o ustrój majątkowy małżeński (obecny i planowany) i jaki to ma wpływ na spółkę?
  7. Jaka jest Twoja sytuacja spadkowa (co się stanie ze spółką po Twojej śmierci)?
  8. W jaki sposób będziesz chciał wyjść ze spółki (sprzedaż spółki, likwidacja)?
  9. Czy prowadzisz działalność konkurencyjną wobec swojej spółki / czy chcesz ograniczyć taką działalność np. jeśli prowadzą ją Twoi wspólnicy?
  10. Kto i w jaki sposób ma zarządzać Twoją spółką (podejmować decyzje)? Czy jeśli nie będziesz zarządzał spółką, chcesz mieć wpływ na niektóre, kluczowe decyzje (jeśli tak to na jakie)?
  11. Czy za wadę uznajesz takie rzeczy jak: prowadzenie pełnej księgowości, konieczność podejmowania niektórych działań u notariusza, obowiązki rejestracyjne w krs?
  12. Jak będziesz zarabiać w Twojej spółce (w jakiej formie), czy jest to dopuszczalne i jak jest opodatkowane?

W kolejnych wpisach zamierzam odpowiedzieć na te i na inne pytania biorąc pod uwagę poszczególne rodzaje spółek. Zapowiada się ciekawie, prawda?

BLOG KANCELARII

Zobacz również

E-mail:
kancelaria@cmm-kp.pl